Blog

KNX a sterowanie roletami

KNX

Jedną z ciekawszych funkcjonalności systemu KNX, którą firma uDrem wdrożyła w swoich realizacjach, jest wykorzystanie inteligentnego sterowania roletami zewnętrznymi realizowanego na podstawie… aktualnej pozycji Słońca!
Budynek został wybudowany zgodnie z założeniami obowiązującymi dla domów energooszczędnych, co nie przeszkodziło w zastosowaniu ogromnych przestrzeni przeszklonych od strony południowej.
Ponieważ ponad 70% witryn należy do salonu, w którym właściciele spędzają większość czasu, zachodziła obawa o to czy duże nasłonecznienie nie będzie kłopotliwe podczas odpoczynku na kanapie czy oglądania TV.
Dzięki zastosowaniu odbiornika GPS system Inteligentnego Domu wylicza aktualną pozycję Słońca w stosunku do budynku (kierunek i wysokość nad horyzontem) i steruje roletami w taki sposób, aby w danej chwili opuszczone były tylko te, które ograniczają nasłonecznienie części wypoczynkowej.
Dzięki temu leżąc na kanapie Inwestor nie jest oślepiany przez Słońce i wyeliminowaliśmy efekt odbijania promieni od ekranu TV.

udrem-rolety


Projektowanie energooszczędnyc… luty 1, 2013 Dopłaty do budynków energoosz… kwiecień 9, 2013