uDrem w Radiu Gdańsk

Media

radio_gdansk_logo__1Z okazji Dnia Kobiet mieliśmy przyjemność gościć w naszych progach red. Włodzimierza Raszkiewicza z Radia Gdańsk, który chciałby rozwiązać pewien specyficzny „problem” małżeński.

Z pewną dozą humoru i na pełnym luzie opowiadamy sobie o inteligentnych domach, ich funkcjach, sterowaniu, a także zahaczamy o nasze żony i roboty.

Życzymy miłego odsłuchu!


Czego nie wiesz o Inteligentnych Domach? cz.1

KNX

STEROWANIE SMARTFONEM TO TYLKO DODATEK

W świadomości wielu osób, głównie za sprawą wprowadzających w błąd reklam, utarło się przekonanie, że Inteligentny Dom to taki, w którym główną funkcją jest włączanie światła za pomocą smartfona.
W naszej opinii taki system, to nie jest system Inteligentnego Domu, tylko najdroższa w mieście możliwość załączania światła.
Pomijając fakt, że dużo szybciej i wygodniej jest załączyć oświetlenie używając przycisku, to czy naprawdę ta funkcjonalność w jakikolwiek sposób zwiększa nam „inteligencję” budynku?

W tym miejscu warto zastanowić się czym w takim razie jest Inteligentny Dom.

sterowanie-inteligentnym-domemW naszym przekonaniu na to miano zasługuje budynek, w którym wszystkie zainstalowane w nim podsystemy tj.: ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja mechaniczna, rekuperacja, klimatyzacja, rolety i markizy, a także systemy Audio/Video, są spięte w jeden „organizm”, który zarządza nimi w taki sposób, aby maksymalnie zwiększyć komfort mieszkańców przy jednoczesnym obniżeniu comiesięcznych rachunków za media.
Już z tego opisu wynika, że samo sterowanie za pomocą mobilnej aplikacji nie spełnia powyższych warunków.

Więc o co chodzi z tym smartfonem? Otóż dzięki aplikacjom otrzymujemy możliwość monitoringu i dokładnego ustawiania poszczególnych parametrów systemu KNX np.: wymaganego poziomu temperatury w dowolnym pomieszczeniu, definiowania funkcji cyklicznych i czasowych, załączenia symulacji obecności itp.
Dodatkowo smartfon przyda się nam np. podczas zimowych wyjazdów, kiedy opuszczając dom wprowadzamy go w tryb „antyfrost”, który maksymalnie obniżając zapotrzebowanie na ciepło będzie jednocześnie dbał o to, żeby utrzymać temperaturę zapobiegająca przemarzaniu ścian.
Dwa dni przed powrotem z wakacji logujemy się do systemu zainstalowanego w naszym Inteligentnym Domu i podnosimy temperaturę do poziomu „ekonomicznego” (2-4°C poniżej zdefiniowanych warunków komfortowych). System automatyki KNX prześle informację do urządzeń grzewczych, że należy podnieść temperaturę do poziomu ok. 15-17°C.

Zatrzymajmy się tu przez chwilę.

Czy zdarzyło się Wam przed dwutygodniowym wyjazdem wyłączyć ogrzewanie w domu, włączyć je po powrocie, i pomimo tego że po jakimś czasie temperatura powietrza w pomieszczeniu osiągnęła oczekiwany poziom, odczuwaliście dyskomfort cieplny?

Działo się tak z bardzo prozaicznego powodu: meble i ściany nie zdążyły „złapać” temperatury.
Bardzo istotna część ciepła, wpływająca na nasz komfort pochodzi właśnie od nich.
Z tego powodu zawsze instruujemy naszych klientów, żeby pierwszy etap dogrzania budynku uruchomić wspomniane dwa dni wcześniej.
Kilka godzin przed powrotem do domu uruchamiamy ponownie aplikację i przełączamy system w tryb „komfortowy”. Jest to sygnał dla urządzeń grzewczych i siłowników na zaworach listwy rozdzielacza c.o., do podwyższenia temperatury w pomieszczeniach do poziomu, który jest finalnie oczekiwany przez mieszkańców.
W momencie wejścia do domu wita nas przyjemne ciepło, a korzyści wynikające z braku niepotrzebnego ogrzewania Inteligentnego Domu, pojawią się się na najbliższych rachunkach za gaz i energię elektryczną.

Aha… jeszcze jedno: klaskanie w dłonie, żeby włączyć światło, również nie ma nic wspólnego z Inteligentnym Budynkiem.

 

zdjęcie: materiały prasowe GIRA


Inteligentne Domy – fakty i mity

Szkolenie

PPNTSerdecznie zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane nowoczesną automatyką budynkową na nasz wykład pt.:

„INTELIGENTNE DOMY – FAKTY I MITY”.

Porozmawiamy o tym czym tak naprawdę są Inteligentne Budynki, i dlaczego reklamy nas okłamują.

Spotkanie odbędzie się przy okazji Dnia Otwartego PPNT w dniu 18 listopada, w sali F0.017 budynku IV o godz. 1100.

Zapraszamy!

 


firma uDrem została członkiem CEDIA!!!

CEDIA

Wreszcie się doczekaliśmy!cedia-logo

Właśnie otrzymaliśmy potwierdzenie, że firma uDrem została członkiem CEDIA – Custom Electronic Design & Installation Association.

W chwili obecnej CEDIA zrzesza 3500 firm na całym świecie, w tym 15 z Polski, spełniających najwyższe międzynarodowe standardy projektowania i wykonawstwa oferowanych systemów.

Jest to dla nas tym bardziej nobilitujące, że dołączyliśmy do CEDIA jako pierwsza firma z północnej Polski, i trzeci integrator KNX w naszym kraju!

W tym miejscu szczerze dziękujemy firmom FD-Tech i Tech Evolution, których szefostwo (pomimo tego, że na wielu płaszczyznach jesteśmy dla siebie konkurencją), doceniło jakość naszej pracy i zarekomendowało nas w CEDIA, dzięki czemu dziś możemy się cieszyć z członkostwa w tej prestiżowej organizacji.


Mamy już 400 producentów KNX!

KNX

Organizacja Konnex ogłosiła, że za sprawą firmy OSRAM została przekroczona liczba 400 producentów urządzeń w standardzie KNX.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku liczba firm, wspierających ten standard przekroczy pół tysiąca!

 


Zapraszamy na seminarium z projektowania KNX i prezentację oferty BASALTE

Szkolenie

Wraz z dystrybutorem belgijskiego producenta przycisków KNX

 

Basalte

 

zapraszamy na seminarium pt.:

Jak Inteligentne Rozwiązania wpisują się w Twoje projekty?

Spotkanie odbędzie się 11 grudnia o godz. 11:00 w PPNT. Wstęp wolny.
W trakcie dwugodzinnego spotkania:

  • porozmawiamy o tym czym jest, i czym nie jest Inteligentny Budynek,
  • przedstawimy koncepcję systemów multiroom i ich integracji z instalacją Inteligentnego Budynku,
  • zaprezentujemy wielokrotnie nagradzane przyciski KNX firmy Basalte i pokażemy jak działają w praktyce,
  • posłuchamy wykonywanych na indywidualne zamówienia kolumn głośnikowych firmy QBA,
  • wymienimy się uwagami i propozycjami dotyczącymi Inteligentnych Budynków w naszym regionie.

Zapraszamy architektów, klientów i wszystkie osoby zainteresowane tematyką Inteligentnych Budynków

Ze względu na przewidywany catering, prosimy o rejestrację.

OBIECUJEMY NIE UŻYWAĆ TECHNICZNEGO ŻARGONU


intelINSTAL razem z uDrem

uDrem

uDremJuż oficjalnie:
Z wielką radością informujemy, że firmy intelINSTAL i uDrem połączyły swoje siły i pod wspólną marką będziemy dążyć do tego, żeby tematyka Inteligentnych Domów była bardziej przystępna dla każdego z Was.
Bardzo cieszymy się z faktu, że udało nam się połączyć potencjał i doświadczenie jednych z najbardziej doświadczonych integratorów systemu KNX w Polsce – firmy intelINSTAL z inżynierami automatykami, działającymi w ramach uDrem.
To jedna z tych fuzji, która przyniesie korzyść obu firmom, i co najważniejsze: naszym Klientom

 

 


Inteligentne ławki na Jarmarku Dominikańskim

uDrem

Tak wyglądały nasze interaktywne ławki: „Baltic Ring – Koławka” i „Amberring – Ławkoło” podczas tegorocznej edycji Jarmarku św. Dominika.
Która wg Was prezentowała się lepiej?

Pamiętajcie: Nie bawcie się ogniem w domu 😉

 

Projekt ławek i generalne wykonawstwo: arch. kraj. Jarosław Potocki / Statek Ziemny


Dopłaty do budynków energooszczędnych i pasywnych

Energooszczędność

Osoby zainteresowane budową domów energooszczędnych zachęcamy do odwiedzenia strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gdzie znajdują się dodatkowe informacje dot. dofinansowania budynków spełniających warunki stawiane obiektom energooszczędnym i pasywnym.

http://www.nfosigw.gov.pl/…/doplaty…/informacje-o-programie/

Dodatkowych informacji o programie udziela Wydział Rozwoju i Nadzoru Kapitałowego: 
tel: (22) 45 90 861, (22) 45 90 878, (22) 45 90 126,
e-mail: dom@nfosigw.gov.pl


KNX a sterowanie roletami

KNX

Jedną z ciekawszych funkcjonalności systemu KNX, którą firma uDrem wdrożyła w swoich realizacjach, jest wykorzystanie inteligentnego sterowania roletami zewnętrznymi realizowanego na podstawie… aktualnej pozycji Słońca!
Budynek został wybudowany zgodnie z założeniami obowiązującymi dla domów energooszczędnych, co nie przeszkodziło w zastosowaniu ogromnych przestrzeni przeszklonych od strony południowej.
Ponieważ ponad 70% witryn należy do salonu, w którym właściciele spędzają większość czasu, zachodziła obawa o to czy duże nasłonecznienie nie będzie kłopotliwe podczas odpoczynku na kanapie czy oglądania TV.
Dzięki zastosowaniu odbiornika GPS system Inteligentnego Domu wylicza aktualną pozycję Słońca w stosunku do budynku (kierunek i wysokość nad horyzontem) i steruje roletami w taki sposób, aby w danej chwili opuszczone były tylko te, które ograniczają nasłonecznienie części wypoczynkowej.
Dzięki temu leżąc na kanapie Inwestor nie jest oślepiany przez Słońce i wyeliminowaliśmy efekt odbijania promieni od ekranu TV.

udrem-rolety