Blog

KNX vs MATTER. Porównanie trendów w inteligentnym budownictwie.

KNX, Matter

W szybko rozwijającym się świecie automatyki domowej centralne miejsca zajmują dwie wiodące technologie: KNX – przetestowany i zatwierdzony protokół z solidną historią, ma do czynienia z obiecującą, młodą marką o nazwie Matter.

Co to jest standard inteligentnego domu, a czym jest technologia?

Standard inteligentnego domu, jakim jest KNX, to zestaw reguł, protokołów i specyfikacji, które określają, w jaki sposób inteligentne urządzenia komunikują się ze sobą.
Jest to jasno określony zestaw parametrów każdego w pełni zintegrowanego inteligentnego domu, zapewniający interoperacyjność, bezpieczeństwo i działanie w konkretnym ekosystemie technicznym.
Z uwagi na zagadnienia techniczne właściciele domów często pozostawiają integratorom wybór standardu dla ich inteligentnego budynku, jednak należy mieć na uwadze, że wybór powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ na zawsze będzie kształtował ich doświadczenia z technologią inteligentnego domu.
Doświadczony integrator zawsze wyjaśni dlaczego proponuje akurat taki, a nie inny system, jakie są jego zalety i na co należy zwrócić uwagę.
Przestrzegając założeń powszechnie stosowanego standardu, inteligentne urządzenia domowe różnych producentów mogą współpracować ze sobą w sposób spójny, oferując użytkownikowi lepszą i bardziej zaawansowaną obsługę.

Matter, z drugiej strony, jest przykładem technologii, która została stworzona i zaakceptowana przez członków organizacji CSA (Connectivity Standards Alliance).
Możemy to porównać do języka HTML, który jest powszechnie akceptowany w świecie tworzenia stron internetowych.
Sama technologia Matter nie jest jednak międzynarodową (EN czy ISO) normą. Każdy producent może korzystać z tej technologii i dodawać dodatkowe funkcje do produktów swoich marek. W ten sposób producenci urządzeń mogą oferować dodatkowe funkcjonalności klientom, korzystającym z innych produktów tej samej marki.

Organizacja stojąca za standardem inteligentnego domu.

Standard KNX został opisany w latach 90-tych.
Organizacja założycielska Konnex to prawdziwi pionierzy w dziedzinie automatyki domowej i budynkowej. Są pierwszym podmiotem, który ustanowił międzynarodowy standard, co oznaczało, że właściciele domów nie byli już przywiązani do jednej marki lub producenta.
Dzięki kilkudziesięcioletniej obecności na rynku cieszy się międzynarodowym uznaniem ogromnej społeczności zawodowej składającej się z producentów i integratorów systemów, co gwarantuje dożywotnie wsparcie dla właścicieli domów.

Matter to wspólny projekt członków Connectivity Standards Alliance (CSA).
Od 2020 roku technologia ta zyskała duże zainteresowanie odbiorców, głównie ze względu na wdrożenie jej przez znanych producentów urządzeń takich jak Google, Amazon czy Apple.
W przeciwieństwie do KNX, zadaniem CSA jest wyłącznie opracowanie standardu komunikacji dla technologii bezprzewodowej opartej na Internecie Rzeczy (IoT – Internet of Things)

Która opcja jest dla ciebie?

Matter to niezła opcja, jeśli chcesz poeksperymentować z określoną marką lub inteligentnym systemem. Gdy tylko zechcesz dodać więcej urządzeń i systemów do swojej inteligentnej konfiguracji, szybko napotkasz ograniczenia z uwagi na fakt, że Matter pozwala tylko na częściową łączność między urządzeniami różnych marek.

KNX jest standardem otwartym na skalowanie systemów inteligentnego domu.
KNX oferuje pełną integrację ponad 8000 urządzeń produkowanych przez ponad 500 stowarzyszonych producentów.
Dzięki temu właściciele domów mogą bez żadnych ograniczeń mieszać i dopasowywać różne marki, których funkcjonalność najlepiej pasuje do ich domów.

Jak wygląda proces konfiguracji?

Instalacja inteligentnego systemu będzie wymagała pewnego zrozumienia koncepcji automatyki domowej i umiejętności technicznych.

Matter oferuje rozwiązanie DIY (Do It Yourself) dla produktów, które można łatwo kupić w przystępnej cenie. Konfiguracja jest nieskomplikowana, ale ograniczona, ponieważ cała komunikacja na urządzeniu odbywa się przez Wi-Fi czy Bluetooth. Nie oznacza to jednak, że skonfigurujesz swój inteligentny system w ciągu 10 minut.
Urządzenia będą przede wszystkim musiały być podłączone do wewnętrznej sieci i być ze sobą sparowane, zanim będą gotowe do użycia.

KNX uruchamiany jest przez Integratorów systemów automatyki.
Ma to swoją cenę, ale wynikiem jest w pełni zintegrowany profesjonalnie zabezpieczony system. Właściciele domów podczas spotkania przedstawiają wybranemu ekspertowi swoje oczekiwania co do funkcjonalności inteligentnego domu, po czym otrzymują propozycję materiałowo-cenową kompleksowego systemu automatyki. Certyfikowani specjaliści dokładnie wiedzą, jakie elementy czy sterowniki są niezbędne do oczekiwanego przez inwestora działania systemu KNX, co sprawia, że inteligentny ekosystem jest spersonalizowany i skonfigurowany pod indywidualne potrzeby każdego użytkownika.

Czy obie marki są jednakowo interoperacyjne?

KNX zawsze wyróżniał się na rynku automatyki domowej jako prawdziwie interoperacyjny, co oznacza, że różne urządzenia i marki mogą ze sobą wchodzić w interakcje.

Twórcy Matter twierdzą, że ich rozwiązanie również jest interoperacyjne.
Jednak patrząc na proces współpracy między niektórymi z największych firm technologicznych na świecie, jest raczej mało prawdopodobne, że partnerzy Matter zapewnią pełną kontrolę i podzielą się ze sobą informacjami o ich urządzeniach.
Spójrz na to w ten sposób: będziesz mógł połączyć swojego Asystenta Google z inteligentnymi światłami z Amazon. Włączanie i wyłączanie świateł będzie działać dobrze, jednak jeśli chcesz zmienić ustawienia lub skonfigurować automatyzację, będziesz musiał użyć aplikacji danego producenta. Podobnie wsparcie techniczne będzie rozproszone między różnymi firmami, których produktów używasz.

Ostatecznie, to, czy Matter czy KNX jest lepsze dla ciebie, zależy od tego, jakiego poziomu automatyzacji oczekujesz.
Jeśli dopiero zaczynasz odkrywać inteligentne urządzenia, Matter jest dobrą opcją do nawiązywania prostych połączeń na poziomie podstawowym.
Gdy oczekujesz pełnej konfiguracji i wymiany informacji pomiędzy wszystkimi urządzeniami w twoim domu, z wielu powodów powinieneś wybrać KNX.
Standard ten gwarantuje, że inteligentne urządzenia i systemy mogą komunikować się i współpracować ze sobą, właściciele domów mogą posiadać dowolną ilość produktów w jednym ekosystemie i nie ma już potrzeby angażowania się w jedną technologię.

A na koniec wisienka na torcie: Obecnie prowadzone są bardzo zaawansowane prace nad możliwością integracji KNX z IoT.
Niebawem każdy użytkownik będzie mógł dołączyć urządzenia Matter do infrastruktury KNX.

Tekst przetłumaczony i przeredagowany na podstawie artykułu: https://www.hestiamagazine.eu/comparing-smart-home-standards-knx-vs-matter


KNX EXPERTS MEETING 2023 już z… listopad 28, 2023